۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

واریس پا در زنان

واریس پا در زنان

آنچه می خوانید...

رگ‌های واریسی رگ‌های پیچ‌خورده و زرگ‌شده هستند. هر سیاه‌رگی که نزدیک پوست باشد می‌تواند واریس شود. وریدهای واریسی بیشتر بر روی رگ‌ها پا تاثیر می‌گذارند. به این دلیل که ایستادن و راه‌رفتن باعث افزایش فشار در رگ‌های پایین‌تنه می‌شود. در حالی که هر دو جنس می‌توانند این رگ‌های برآمده را تجربه کنند، زنان دو برابر مردان به دلایل مختلفی در معرض ابتلا به رگ‌های واریسی هستند. برای بسیاری از افراد، رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی، یک نوع رایج و خفیف رگ‌های واریسی، صرفا یک نگرانی زیبایی هستند. برای سایر افراد، واریس می‌تواند باعث درد و ناراحتی دردناک شود. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که علت واریس پا در زنان چیست، نگاهی به چگونگی ایجاد این رگ‌ها می‌کنیم.

توضیحاتی در مورد واریس پا

قلب شما از طریق شریان‌ها، خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن را به تمام اندام‌ها، بافت‌ها و سلول‌های بدن پمپ می‌کند. سپس وریدها مسئول بازگرداندن این خون به قلب شما هستند تا این روند از نو شروع شود. از آنجا که رگ‌ها برخلاف نیروهای جاذبه کار می‌کنند تا خون را به سمت قلب برگردانند، آنها مجهز به فلپ‌های یک‌طرفه هستند که به آنها دریچه گفته می‌شود.

این دریچه‌ها باز می‌شوند تا خون به سمت قلب حرکت کند و برای جلوگیری از برگشت و تجمع آن بسته می‌شوند. اگر دریچه‌ها به دلیل بیماری یا آسیب به درستی کار نکنند، خون در رگ‌ها بجای اینکه به سمت قلب ادامه یابد، به عقب برمی‌گردد و جمع می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، رگ‌های برآمده، توده‌دار و ضخیم که از نظر پزشکی به آنها وریدهای واریسی گفته می‌شود، ایجاد می‌شوند.

از آنجا که رگ‌های پا باید با نیروهای جاذبه مبارزه کنند، اغلب تحت تاثیر قرار می‌گیرند. با این حال هر سیاه‌رگی در بدن می‌تواند به رگ‌های واریسی تبدیل شود.

برای اطلاعات کامل‌تر در مورد اینکه واریس پا چیست؟ به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

علت واریس پا در زنان

همان‌طور که قبلا ذکر شد، واریس در زنان بیشتر از مردان است و خطر ابتلا به واریس بانی مد افزایش سن، بیشتر می‌شود. علت واریس پا در زنان به دو دلیل اصلی است که باعث می‌شود زنان بیشتر از مردان به واریس مبتلا شوند: بارداری و هورمون‌ها.

واریس پا در زنان باردار

بارداری

در دوران بارداری حجم خون دو برابر می‌شود تا اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو کودک را تامین کند. افزایش حجم خون می‌تواند رگ‌های خونی را تحت فشار قرار دهد و باعث تورم رگ‌ها شود. علاوه بر این، وزن اضافی که در شکم خود حل می‌کنید نیز به رگ‌ها فشار می‌آورد. این دو عامل ممکن است دریچه‌های شما را تضعیف کرده یا به آنها آسیب برساند که می‌تواند منجر به واریس شود.

ممکن است در دوران بارداری دچار رگ‌های واریسی شوید، اما معمولا ظرف چند ماه پس از زایمان از بین می‌روند. بانی مد هر بارداری متوالی، رگ‌ها به ضعیف شدن ادامه می‌دهند، برگشتن و بازگشت به حالت عادی را برای آنها سخت‌تر می‌کند. این می‌تواند منجر ه واریس پا شود.

هورمون‌ها

استروژن و پروژسترون هورمون‌های زنانه‌ای هستند که نقش مهمی در باروری و قاعدگی دارند. این هورمون‌ها همچنین ممکن است تا حدی مسئول این باشند که چرا زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به واریس هستند. این هورمون‌ها باعث می‌شوند ماهیچه‌هایی که حرکت خون در رگ‌ها را کنترل می‌کنند، شل شوند. این شل‌شدن ممکن است بر جریان خون تاثیر بگذارد و منجر به تجمع شود.

علاوه بر بارداری و هورمون‌ها، اگر خانواده شما دارای رگ‌های واریسی هستند، اگر زمان زیادی را روی پاهای خود می‌گذرانید، اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید در معرض خطر ابتلا به واریس پا هستید.

تاثیر هورمون ها بر واریس پا

علت واریس پا در زنان

در بیشتر موارد، وریدهای واریسی از نظر پزشکی جدی نیستند، اما می‌توانند منجر به بیماری‌های وریدی جدی‌تر شوند و نباید آنها را سهل‌انگیز دانست. علائم عبارتند از:

 • درد یا گرفتگی در پا
 • احساس سنگینی در پا
 • خارش
 • تغییر رنگ یا بثورات پوستی
 • رگ‌های برآمده ناخوشایند
 • زخم وریدی که ممکن است در 5 درصد از مبتلایان به وریدهای واریسی رخ دهد

دارو واریس پا

در کنار روش‌های درمان واریس پا، تجویز قرص دافلون توسط بسیاری از پزشکان انجام می‌شود. زیرا این قرص با اثرات مثبت درمانی خود، در جلوگیری از گسترش برخی بیماری‌های وریدی و عوارض ناشی از آن‌ها موثر است. این قرص به دو صورت 500 میلی‌گرم و 1000 میلی‌گرم در داروخانه وجود دارد. دافلون 500 معمولا دوبار در روز و دافلون 1000 یک بار در روز مصرف می‌شود. از مهم‌ترین خاصیت‌های این قرص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمتر شدن دردهای واریسی
 • کاهش یافتن احساس سنگینی در پا
 • کمتر شدن ورم پا
 • کمتر شدن گرفتگی عضلات ساق
 • پیشگیری از عوارض واریس
قرص دافلون برای واریس پا

دمنوش برای واریس پا

دمنوش چای سبز دارای نوع خاصی از بیوفلاونوییدها است که خواض ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد. این ترکیبات در تقویت رگ‌های خونی موثر هستند. دمنوش شاه بلوط هندی گردش خون را تقویت می‌کند و برجستگی رگ‌ها را کاهش می‌دهد. مصرف این دمنوش را راهی برای درمان خانگی ورم واریس می‌دانند. برای تصفیه خون و بهبود جریان آن دمنوش چوب سرو پیشنهاد می‌شود.

جلوگیری از واریس پا

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *