۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلبی

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلبی

آنچه می خوانید...

متخصصان قلب و عروق از روشی به نام کاتتریزاسیون قلبی استفاده می‌کنند تا ببینند قلب شما چقدر خوب کار می‌کند. همچنین می‌توان از آن برای شناسایی مشکلات و درمان عروق کرونر باریک یا مسدود شده استفاده کرد. اما مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلبی (عروق کرونر) مهمترین نگرانی پزشکان و بیماران است.

آنژیوگرافی عروق کرونر روشی است که در آن از تکنیک های اشعه ایکس برای بررسی داخل عروق کرونر استفاده می شود. اشعه ایکس تولید شده توسط این تست تصویربرداری آنژیوگرافی نامیده می شود.

به طور خلاصه، آنژیوگرافی قلب یک عکس برداری با اشعه ایکس در داخل رگ های خونی برای بررسی انسداد است. این یک روش بی خطر است که می تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که مشکل کجاست. این آزمایش همچنین به پزشک این امکان را می دهد که برنامه درمانی بیماران را تعیین کند.

بعد از آنژیوگرافی کرونری، مراقبت از بیمار باید حفظ شود. و به بیان دیگر مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلبی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از آنژیوگرافی قلبی

پس از اتمام این روش، یا راه می روید یا با ویلچر به همان فضای تخت باز می گردید. باتوجه به روش، بهبودی باید حدود دو تا چهار ساعت طول بکشد.

محل دسترسی به مچ دست

اگر عمل شما از طریق مچ دست انجام شده باشد. یک باند محکم برای حفظ فشار روی محل اعمال می‌شود. این به تدریج در طول بهبودی آزاد خواهد شد. شما می توانید بلافاصله بنشینید و کمی بعد راه بروید.

ناحیه هایی که آنژیوگرافی قلبی در آن انجام می شود

محل دسترسی کشاله ران

اگر از یک پلاگین کوچک قابل حل به نام آنژیوسیل استفاده می کنند، باید 30 دقیقه صاف دراز بکشید، پس از آن می توانید 30 دقیقه دیگر بنشینید و بعد از یک ساعت از رختخواب خارج شوید.

اَگر پزشک یا پرستار مجبور است از فشار دستی برای بستن زخم شما استفاده کند. باید به مدت یک ساعت صاف دراز بکشید. یک ساعت بنشینید و بعد از دو ساعت از رختخواب خارج شوید.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلبی

مایعات زیاد بنوشید: در این روش از رنگ مخصوصی برای ثبت تصاویر از داخل رگ ها استفاده می شود. این رنگ باید از بدن خارج شود. برای این کار پیشنهاد می شود پس از انجام آنژیوگرافی عروق کرونر، مایعات زیادی مصرف شود. آب ارجح ترین شکل مایعاتی است که یک فرد باید مصرف کند.

مراقبت از محل سوراخ: پس از برداشتن کاتتر، پزشک بانداژی را روی محل سوراخ قرار می‌دهد. این باند پس از 24 ساعت قابل تعویض می باشد. در نهایت، این باند باید حذف شود. از شما انتظار می رود مراقبت ویژه ای از این محل سوراخکاری داشته باشید. اگر مراقبت مناسب انجام نشود، نوعی عفونت در این محل ممکن است رخ دهد.

رژیم غذایی: یک رژیم غذایی متعادل و سالم برای هر انسانی لازم است. با این حال، پس از آنژیوگرافی عروق کرونر، نیاز به یک رژیم غذایی مغذی افزایش می یابد. شما باید مواد مغذی را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید تا از ضعف بعد از عمل جلوگیری کنید.

نظافت و بهداشت: محل سوراخ باید تمیز نگه داشته شود. شما می توانید از پزشک خود در مورد چگونگی حفظ بهداشت این ناحیه سوال کنید. این کار برای جلوگیری از عفونت یا عوارض دیگر انجام می شود.

لباس‌های گشاد بپوشید: لباس‌های گشاد یا گشاد می‌توانند به بهبود محل سوراخ‌شده سرعت ببخشند. از سوی دیگر، لباس‌های تنگ می‌تواند باعث ایجاد بثورات پوستی و سایر مشکلات پوستی شود.

فعالیت بدنی: پس از آنژیوگرافی عروق کرونر، باید استراحت مناسب داشته باشید. با این حال، پیاده روی کمی توصیه می شود. شما نباید خود را خسته کنید، اما برای حفظ سلامت جسمانی بدن خود بعد از عمل، می توانید پیاده روی کنید

فعالیت بدنی بعد از آنژیوگرافی قلبی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلبی باتوجه به محلی که در آنجا آنژیو انجام شده است، کمی تفاوت دارد.

ناحیه دسترسی فمورال (کشاله ران)

 • تا صبح بعد از عمل در خانه روی تخت استراحت کنید یا روی صندلی دراز بکشید. فقط برای رفتن به توالت بلند شوید و به رختخواب برگردید.
 • پا را با بانداژ تا جایی که می توانید صاف نگه دارید
 • به مدت 2 روز پس از انجام عمل خم نشوید یا چمباتمه نزنید.
 • در 3 روز اول چیزی که بیش از 10 پوند وزن دارد بلند نکنید، فشار ندهید یا نکشید.
 • اگر مجبورید از پله ها بالا بروید، با استفاده از پایی که استفاده نشده است بالا بروید و پای دیگر را از پله به سمت بالا بکشید.
 • به مدت 4 تا 7 روز پس از انجام عمل، ورزش، کار سنگین یا بلند کردن ورزش ممنوع است.
 • به تدریج فعالیت خود را در هفته اول افزایش دهید.

ناحیه دسترسی رادیال (مچ دست)

 • پس از انجام عمل تا صبح در خانه استراحت کنید.
 • مچ دست را در جایی که عمل انجام شده است تا جایی که می توانید صاف نگه دارید. (به مدت ۶ ساعت)
 • به مدت 4 تا 7 روز با بازویی که برای عمل شما استفاده شده است. ورزش، کار سنگین یا بلند کردن بدن انجام ندهید.
 • به تدریج فعالیت خود را در هفته اول افزایش دهید.

برگشتن سر کار

از متخصص قلب و عروقی که آزمایش شما را انجام داده است بپرسید که چه زمانی می توانید به سر کار خود بازگردید.

رانندگی کردن

حداقل به مدت 1 روز (24 ساعت) پس از آنژیوگرافی با هیچ وسیله نقلیه ای رانندگی نکنید یا با ماشین آلات کار نکنید. اگر استنت گذاشته اید، 2 روز صبر کنید. اگر حمله قلبی داشته اید، از پزشک یا پرستار خود بپرسید که چه زمانی برای از سرگیری رانندگی برای شما ایمن است.

مراقبت از پانسمان یا بانداژ

 • بانداژ را در طول عصر و شب پس از انجام آزمایش خشک نگه دارید.
 • تا صبح بعد از آزمایش از استحمام و دوش گرفتن خودداری کنید.
 • باند دیگری روی آن قرار ندهید.

ناحیه دسترسی فمورال

اگر همانطور که به شما گفته می شود استراحت کنید. ممکن است خونریزی یا تورم نداشته باشید. با این حال، هنگامی که بانداژ برداشته می شود. ممکن است یک توده نرم یا کبودی (هماتوم) در اطراف سوراخ محل دسترسی یا حتی پایین پایی که آنژیوگرافی انجام شده است، مشاهده کنید. این طبیعی است. زمانی که هماتوم ناگهان بزرگتر یا سفت شود، طبیعی نیست. علائم خونریزی عبارتند از: سفتی، درد گزنده، گرمی، خیسی جایی که محل سوراخ بوده است. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید

 • روی زمین دراز بکشید
 • در حالی که منتظر کسی هستید که با شما کمک کند، بانداژ را محکم فشار دهید
 • فرد می تواند بانداژ را برداشته و بررسی کند که آیا خونریزی یا تورم در زیر محل دسترسی یا سوراخ وجود دارد یا خیر.
 • اگر خونریزی یا تورم وجود داشته باشد، فرد باید به مدت 15 دقیقه دو و نیم سانتی متر بالاتر از محل دسترسی را فشار دهد. آنقدر فشار دهید که می توانید ضربان قلب را زیر انگشتان خود احساس کنید.
 • از فشار دادن دست نکشید
 • شما متوجه خواهید شد که آیا آن را درست انجام می دهید اگر:

خونریزی فورا متوقف می شود.

تورم بزرگتر یا سخت تر نمی شود.

 • اگر هنوز مقداری خونریزی وجود دارد یا اگر تورم بزرگتر یا سخت تر می شود، انگشتان خود را کمی حرکت دهید و فشار دهید.
 • قبل از اینکه دوباره بر روی مبل، صندلی یا تخت بلند شوید، ۱ ساعت روی زمین بمانید.

ناحیه دسترسی رادیال

 • علائم خونریزی عبارتند از: خون روی پانسمان، تورم، گزگز، درد در محل قرار دادن سوزن در مچ دست.
 • در صورت خونریزی یا تورم باید:

پانسمان را بردارید

محل را برای تورم یا خونریزی بررسی کنید

به مدت 15 دقیقه از دست خود برای فشار دادن به محل سوراخ استفاده کنید. در صورت تمایل فرد دیگری می تواند پرسینگ را انجام دهد.

به اندازه کافی فشار دهید تا ضربان قلب را زیر انگشتان خود احساس کنید.

به مدت 15 دقیقه فشار دادن را متوقف نکنید.

 • اگر همچنان خونریزی وجود دارد، یا اگر تورم بزرگتر یا سخت‌تر می‌شود. دستی را که فشار وارد می‌کند روی محل سوراخ قرار داده و فشار را ادامه دهید.

کارهایی که بعد از آنژیوگرافی قلبی نباید انجام شود

برای مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلبی موارد زیر را انجام ندهید.

ورزش شدید: اگرچه مقداری پیاده روی توصیه می شود، اما نباید به هیچ شکلی از ورزش های سنگین استفاده کنید. شما باید تا یک هفته پس از عمل از رفتن به باشگاه، بلند کردن وزنه های سنگین یا انجام هر نوع فعالیت بدنی طاقت فرسا خودداری کنید.

از نوشیدن الکل اجتناب کنید: الکل می تواند به سلامت داخلی شما آسیب برساند. آنژیوگرافی عروق کرونر از نوعی رنگ مخصوص برای تولید اشعه ایکس از عروق خونی استفاده می کند. پس از عمل، مصرف الکل می تواند منجر به عوارض خاصی شود.

سیگار نکشید: سیگار برای سلامتی مضر است. پس از آنژیوگرافی عروق کرونر، کشیدن سیگار می تواند عوارضی برای سلامت کلی شما ایجاد کند.

رانندگی نکنید: رانندگی شامل تمرکز و تمرکز است. بلافاصله پس از عمل، به شما پیشنهاد می شود که فعالیت هایی را که نیاز به تمرکز دارند انجام ندهید.

این به این دلیل است که در طول عمل، پزشک به شما بی حسی موضعی می دهد. بیهوشی می تواند بر توانایی تصمیم گیری شما تأثیر بگذارد. همچنین باید بلافاصله پس از آنژیوگرافی عروق کرونر از تصمیم گیری های مهم در مورد زندگی خود اجتناب کنید.

حمام آب داغ نگیرید: اگرچه باید بهداشت را رعایت کرد، اما نباید محل سوراخ را در معرض آب داغ قرار دهید. شما باید از پزشک خود بپرسید که چگونه عادات حمام کردن خود را دنبال کنید.

از لوسیون استفاده نکنید: پیشنهاد می شود که از استفاده از لوسیون یا پماد در محل سوراخ خودداری کنید.

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *