۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

درمان سوراخ بودن قلب

آیا سوراخ بودن قلب باعث مرگ می شود؟

آنچه می خوانید...

یکی از رایج ترین مشکلاتی که متخصص قلب و عروق کودکان به طور منظم با آن سروکار دارد، سوراخ بودن قلب است. در این تنظیمات، سوراخ معمولا به دهانه ای در یکی از دیوارهای جداکننده اتاق های قلب اشاره دارد. آنها معمولا دو نوع هستند. نقص دیواره بین دهلیزی و نقص دیواره بین بطنی.

سوراخ بودن قلب چیست؟

سوراخ در قلب یک اصطلاح غیر طبیعی برای توصیف یکی از بیماری های مادرزادی قلب است. این اصطلاح برای توصیف یک سوراخ واقعی در دیواره های جداکننده حفره های قلب یا به عنوان یک اصطلاح کلی برای توصیف یک ناهنجاری ساختاری قلب استفاده می شود. بنابراین سوراخ در دیوار بین اتاق‌های بالایی را نقص تیغه بین دهلیزی (ASD) و سوراخ در دیوار بین دو اتاق پایین را نقص دیواره بین بطنی (VSD) می‌گویند.

از این رو خانه قلب دارای چهار اتاق و چهار در و دو دیوار جداکننده است. خون آبی از طریق قلب راست به ریه ها و خون صورتی از قلب چپ به بدن پمپ می شود. اصطلاح سوراخ در قلب ممکن است نه تنها شامل سوراخ های بین دیوارهای جداکننده باشد، بلکه شامل اتصال غیر طبیعی بین اتاق ها و غیر طبیعی بودن درها و رگ های خونی نیز می شود.

سوراخ قلب به عنوان نقص مادرزادی

این حفره ممکن است خود به خود بسته شود یا نیاز به جراحی داشته باشد. سوراخ بودن قلب، یکی از انواع نقص مادرزادی قلب است. مادرزادی یعنی در بدو تولد وجود دارد. همانطور که قلب کودک در دوران بارداری رشد می کند، به طور معمول چندین روزنه در دیوار وجود دارد که اتاق های فوقانی قلب (دهلیزها) را تقسیم می کند. این روزنه ها در دوران بارداری یا کمی بعد از تولد بسته می شوند.

اگر یکی از این دهانه ها بسته نشود، سوراخی ایجاد می شود و به آن نقص تیغه دهلیزی می گویند. این سوراخ باعث افزایش جریان خون در ریه ها می شود و به مرور زمان ممکن است باعث آسیب به رگ های خونی در ریه ها شود. آسیب به رگ های خونی در ریه ها ممکن است باعث مشکلاتی در بزرگسالی شود، مانند فشار خون بالا در ریه ها و نارسایی قلبی. همچنین مشکلاتی نظیر آریتمی قلبی یا ضربان غیرطبیعی قلب و افزایش خطر سکته مغزی را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: ضخیم شدن قلب، علت و درمان آن

نقص تیغه بین دهلیزی

نقصی است که دارای سوراخی در دیواره بین دهلیزها (دو حفره فوقانی) قلب است. نقایص کوچک سپتوم دهلیزی معمولاً در دوران نوزادی یا اوایل کودکی به طور طبیعی بسته می شوند و بنابراین، ممکن است هرگز مشکلی ایجاد نکنند. از سوی دیگر، نقایص سپتوم دهلیزی هنگامی که برای مدت طولانی شناسایی نشود، می تواند آسیب جدی به قلب و ریه های کودک وارد کند. جراحی ممکن است برای ترمیم نقایص سپتوم دهلیزی برای جلوگیری از عوارض در دراز مدت اجباری شود.

نقص دیواره بین بطنی

به یک سوراخ ثابت در قلب اشاره دارد که از زمان تولد نوزاد وجود دارد. این سوراخ در دیواره ایجاد می‌شود که حفره‌های پایینی قلب یا سپتوم‌ها را جدا می‌کند و اجازه می‌دهد خون از سمت چپ قلب به سمت راست جریان یابد. این منجر به پمپاژ خون غنی از اکسیژن به ریه ها به جای گردش در بدن می شود و در نتیجه باعث افزایش فشار روی قلب می شود.

نقص سپتال بطنی که اندازه کوچکی دارد ممکن است خود به خود بسته شود و جای نگرانی نداشته باشد. با این حال، VSD های بزرگتر می توانند بیمار را در معرض عوارض جدی قرار دهند و بنابراین، در اوایل زندگی نیاز به ترمیم جراحی دارند.

دلایل ایجاد سوراخ در قلب چیست؟

ASD و VSD نقص مادرزادی قلب هستند. به گفته بهترین متخصص قلب و عروق در تهران، علل معمول سوراخ در نقص قلب به شرح زیر است:

ژنتیک

اگر یکی از والدین نقص مادرزادی قلب داشته باشد، ممکن است کودک در معرض خطر بیشتری برای نقص تیغه بینی باشد. با این حال، بسیار نادر است که یک خانواده بیش از یک فرزند با نقص داشته باشد.

وجود سایر اختلالات ژنتیکی

کودکان مبتلا به یک اختلال ارثی مانند سندرم داون اغلب از بدو تولد دچار نقص قلبی هستند.

سیگار کشیدن

نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشیدند، مستعد ابتلا به نقایص مادرزادی قلبی مانند ASD و VSD هستند.

با این حال، عوامل ناشناخته زیادی وجود دارد که در علل مختلف ایجاد سوراخ در قلب نقش دارند. بنابراین، دانشمندان و پزشکان خستگی ناپذیر برای کشف و تحقیق در مورد علل مختلف سوراخ در قلب تلاش می کنند.

علائم سوراخ بودن قلب در کودکان

گاهی اوقات، علائم سوراخ در قلب می‌تواند آنقدر بی‌اهمیت باشد که تأثیر آنها برای سال‌ها یا تا بزرگسالی ظاهر نشود. در حالی که در برخی مواقع ممکن است نیاز به توجه فوری داشته باشد. در همین راستا، به گفته یک متخصص قلب، بسیاری از نوزادان علائم ASD را نشان نمی دهند. با این حال، علائم ممکن است در بزرگسالی حدود 30 سالگی یا حتی بعد از آن شروع شود.

علائم ASD

 • سوفل قلب (صدای اضافه قلب)
 • خستگی
 • تنگی نفس، تپش قلب
 • رنگ پوست مایل به آبی
 • تورم پاها، پاها یا شکم
 • سکته

نشانه های VSD

علائم VSD بلافاصله پس از تولد نوزاد، در چند روز، هفته یا ماه اول ظاهر می شود. علائم عبارتند از:

 • سیانوز یا کبودی روی لب ها، پوست و نوک انگشتان
 • تنفس سریع و پی در پی
 • اشتهای ضعیف
 • تورم پاها، پاها یا شکم
 • سوفل قلب (در برخی از نوزادان می تواند تنها نشانه این نقص باشد)

تست های غربالگری برای تایید یا رد اختلال سوراخ بودن قلب

ASD و VSD از طریق موارد زیر تشخیص داده می شوند:

 • معاینه فیزیکی، پزشک برای سوفل قلبی با گوشی پزشکی به قلب و ریه ها گوش می دهد.
 • اکوکاردیوگرافی
 • نوار قلب (EKG)
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • پالس اکسیمتری (Pulse oximetry)

عوارض سوراخ قلب در بزرگسالان

این عوارض در هر دو نوع از سوراخ قلب جداگانه مشخص شده است.

عوارض نقص سپتوم قلبی

یک نقص کوچک سپتوم بطنی ممکن است هرگز مشکلی ایجاد نکند. نقص های متوسط یا بزرگ می تواند باعث ایجاد طیفی از ناتوانی ها شود. از خفیف تا تهدید کننده زندگی. درمان می تواند از بسیاری از عوارض جلوگیری کند.

 • نارسایی قلبی: در قلبی با VSD متوسط یا بزرگ، قلب سخت‌تر کار می‌کند و ریه‌ها خون زیادی به آن‌ها پمپ می‌کنند. بدون درمان، نارسایی قلبی می تواند ایجاد شود.
 • فشار خون ریوی: افزایش جریان خون به ریه ها به دلیل VSD باعث افزایش فشار خون در شریان های ریوی (فشار خون ریوی) می شود که می تواند به طور دائم به آنها آسیب برساند. این عارضه می تواند باعث معکوس شدن جریان خون از سوراخ (سندرم آیزنمنگر) شود.
 • اندوکاردیت: این عفونت قلبی یک عارضه غیر معمول است.

سایر مشکلات قلبی اینها شامل ریتم غیر طبیعی قلب و مشکلات دریچه است.

عوارض نقص سپتوم دهلیزی

نقص کوچک سپتوم دهلیزی ممکن است هرگز باعث نگرانی نشود. نقایص کوچک سپتوم دهلیزی اغلب در دوران نوزادی بسته می شود. نقایص سپتوم دهلیزی بزرگتر می تواند باعث عوارض جدی شود، از جمله:

 • نارسایی قلبی سمت راست
 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • سکته
 • مرگ زودهنگام
 • فشار خون بالا در شریان های ریوی (فشار خون ریوی)
 • فشار خون ریوی می تواند باعث آسیب دائمی ریه شود.

نحوه بستن سوراخ قلب

بر اساس معاینات منظم، پزشک ممکن است برای کودکانی که دارای سوراخ متوسط ​​یا بزرگ در قلب در سنین دو تا پنج سالگی هستند، درمان پیشنهاد کند. درمان به طور کلی شامل روش های جراحی یا کاتتر برای مهر و موم کردن سوراخ قلب است.

روش کاتتر

این روش که تحت بیهوشی انجام می شود، شامل قرار دادن کاتتر در ورید کشاله ران و کشیدن آن به سمت سپتوم است. دو دیسک کوچک که به کاتتر متصل شده اند به بیرون رانده می شوند و سوراخ بین دهلیزهای قلب را مسدود می کنند. بافت طبیعی اطراف دستگاه در مدت شش ماه رشد می کند.

عمل جراحی

یک برش در قفسه سینه به جراح اجازه می دهد تا سوراخ قلب را با یک چسب مخصوص بپوشاند.

نقایص سپتوم بطنی معمولاً در صورتی که علائمی ایجاد نکنند، تحت نظر قرار می گیرند. در صورت نیاز به درمان، از طریق:

 • تغذیه اضافی

تغذیه یا تغذیه ویژه در برخی از نوزادانی که آنطور که باید رشد نمی کنند مورد نیاز است. ممکن است به مکمل‌های شیر مادر، شیر خشک‌های پرمغذی، تغذیه لوله‌ای یا شیردهی نیاز باشد.

 • جراحي

VSD های بزرگ ممکن است به جراحی قلب باز نیاز داشته باشند که تکه هایی را برای بستن سپتوم برطرف می کند.

چه اقدامات احتیاطی یا اقداماتی برای سالم ماندن در طول درمان سوراخ در قلب لازم است؟

کودکان و نوجوانان مبتلا به ASD یا VSD ترمیم شده باید برای نظارت بر پیشرفت به طور منظم تحت نظارت پزشک قرار گیرند. بزرگسالانی که تحت درمان قرار می گیرند باید قبل از بازگشت به فعالیت های عادی از دستورالعمل های پزشک پیروی کنند. همچنین، ورزش برای قلب شما مفید است، به شرطی که مطابق دستورالعمل های متخصص قلب خود باشید.

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *