۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

تشخیص درد قلب در کودکان

درد قلب در کودکان و نوجوانان

آنچه می خوانید...
درد قلب در کودکان

درد قلب در کودکان را می توان به عنوان درد در قفسه سینه کودک، در ناحیه اطراف قلب توصیف کرد. و می تواند دلایل متعددی از استرس، آسیب عضلانی تا عفونت ویروسی و در موارد نادر بیماری قلبی داشته باشد. درد ممکن است متوسط یا شدید باشد. و می تواند با فعالیت یا بدون فعالیت رخ دهد. کودکان و نوجوانان اغلب بیان می کنند که “قلب آنها درد می کند”.

درد قفسه سینه در کودکان نوپا و سایر کودکان خردسال به طور قابل درک نگران کننده و بسیار شایع است. اما در اکثریت قریب به اتفاق موارد علت ربطی به قلب ندارد و تهدید کننده زندگی نیست.

علل شایع درد قفسه سینه در کودکان چیست؟

درد قفسه سینه در کودکان می تواند ترسناک باشد، اما به ندرت نشانه ای از ناراحتی قلبی است. در اینجا شایع ترین و رایج ترین علت های درد قفسه سینه در کودکان آورده شده است:

آسیب یا کشیدگی عضلانی

استخوان‌ها یا ماهیچه‌های قفسه سینه کودک شما ممکن است به دلیل زمین خوردن، ضربه خوردن یا تلاش برای بلند کردن چیز سنگین درد داشته باشند. همچنین ممکن است به دلیل سرفه‌های شدید یا به دلیل انجام ورزش‌های شدید، فشار و درد داشته باشند.

التهاب (کوستوکندریت)

گاهی اوقات، ناحیه بین استخوان سینه و دنده‌های کودک ممکن است ملتهب شود، وضعیتی که به نام کوستوکندریت شناخته می‌شود. کودک شما ممکن است هنگام نفس کشیدن احساس درد کند. و ناحیه کناری استخوان سینه او ممکن است درد داشته باشد. این اغلب بعد از یک بیماری ویروسی یا سرفه های مکرر اتفاق می افتد. این می تواند چند هفته طول بکشد و ممکن است نیاز به داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن داشته باشد.

آسم

اگر آسم مقصر باشد، ممکن است کودک شما نیز سرفه شدید و مشکل تنفسی داشته باشد. علائم او ممکن است در شب، صبح زود، و بعد از دویدن یا گریه کردن بدتر شود.

ذات الریه

اگر درد با سرفه مداوم همراه باشد، ممکن است کودک نوپا شما به ذات الریه مبتلا باشد. علائم دیگر ذات الریه عبارتند از سرماخوردگی که به نظر می رسد بدتر می شود. تنفس سریع و پر زحمت و شاید خس خس سینه؛ تب؛ لرز؛ کاهش اشتها؛ دل درد؛ استفراغ؛ سر و صدا و سردرد.

استرس یا اضطراب

اگر به نظر می رسد کودک شما در هنگام نگرانی یا ناراحتی (مثلاً در مورد رفتن به پیش دبستانی یا ملاقات با دندانپزشک)، دردی مبهم در قفسه سینه خود دارد، ممکن است مستقیماً با استرس مرتبط باشد. اگرچه این در کودکان بزرگتر شایع تر است.

اختلال رفلاکس معده به مری

اگر کودک شما بعد از غذا خوردن از درد در قفسه سینه شکایت می کند ممکن است نتیجه اسید معده بازگردانده شده باشد. در صورتی که او دراز کشیده باشد. احتمال وقوع این اتفاق بیشتر است. همچنین ممکن است گلودرد، مزه ترش در دهان یا استفراغ داشته باشد.

پیچش تکسیدور (سندرم شکار پیش‌کوردیال)

این وضعیت بی‌ضرر معمولاً درد شدید و تیز را در سمت چپ قفسه سینه ایجاد می‌کند که فقط چند ثانیه یا چند دقیقه طول می‌کشد و ممکن است چندین بار در روز اتفاق بیفتد. اغلب در هنگام استراحت رخ می دهد و هنگام تنفس یا حرکت بدتر می شود. پزشکان نمی‌دانند چه چیزی باعث آن می‌شود. اما فکر می‌کنند که ممکن است به دلیل گرفتگی عضلانی یا فشرده شدن عصب باشد. و اکثر اوقات خود به خود از بین می رود.

بلوغ

اگر دختر شما در حال شروع بلوغ است، ممکن است در حین رشد سینه‌هایش حساس شود. یک مطالعه برجسته نشان می‌دهد که دختران در سنین پایین‌تر از همیشه علائم بلوغ را نشان می‌دهند: به نظر می‌رسد دختران قفقازی از سن ۷ سالگی شروع می‌کنند و دختران آفریقایی آمریکایی از ۶ سالگی. این احتمالاً یک علامت کاملاً طبیعی از رشد سینه است. اگر کودک شما قبل از 8 سالگی جوانه های سینه ایجاد کرد با پزشک مشورت کنید.

چگونه بفهمم فرزندم مشکلات قلبی دارد؟

بسیار نادر است که درد قفسه سینه در کودکان ناشی از مشکلات قلبی باشد، اما این اتفاق می افتد. بر اساس یک مطالعه، حدود 2 درصد از کودکان و نوجوانانی که به دلیل درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می‌کردند، دارای بیماری قلبی بودند. درد قلب در کودکان می تواند جدی باشد اگر موارد زیر باشد:

 • بسیار شدید
 • ماندگاری طولانی دارد
 • در اثر فعالیت بدنی  و تحرک ایجاد می شود
 • همراه با تب، سرگیجه، تنگی نفس، یا غش رخ می دهد
 • از قفسه سینه به بیرون تابش می کند

مشکلات قلبی که می تواند باعث درد قفسه سینه شود شامل موارد زیر است:

 • ساختار غیر طبیعی قلب یا عروق: گاهی اوقات کودکان با ناهنجاری‌های قلبی ارثی به دنیا می‌آیند که تا بعداً مشخص نمی‌شوند.
 • پریکاردیت یا التهاب دیواره قلب: معمولاً با عفونت ایجاد می شود و به خودی خود از بین می رود، اما می تواند دلایل جدی تری داشته باشد.
 • میوکاردیت: التهاب عضله قلب، کاهش توانایی آن برای پمپاژ. این می تواند دلایل متعددی از جمله عفونت و واکنش به دارو داشته باشد.
 • بیماری کاوازاکی: بیماری که رگ‌های خونی را ملتهب می‌کند و معمولا با تب بالا و لایه‌برداری پوست همراه است. کودکان زیر 5 سال بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. زمانی که زود تشخیص داده شود قابل درمان است و بیشتر کودکان بهبود می یابند.
 • ریتم های غیر طبیعی قلب: ضربان قلب نامنظم در دوران کودکی رایج است و معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، در موارد نادر، کودکان ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه‌ای، ضربان قلب غیرطبیعی داشته باشند.

پزشکان چگونه درد قلب در کودکان را تشخیص می دهند؟

برای تشخیص درد قفسه سینه، پزشک موارد زیر را انجام می دهد:

 • یک معاینه فیزیکی انجام می دهد (فشار و احساس در اطراف سینه فرزندتان)
 • با گوشی پزشکی به قفسه سینه او گوش می دهد. به این ترتیب او می‌تواند تشخیص دهد که آیا درد از دیواره قفسه سینه (دنده‌ها، ماهیچه‌ها یا پوست) می‌آید یا از اندام‌های داخل قفسه سینه – مانند ریه‌ها یا قلب.
 • اگر معاینه فیزیکی منجر به تشخیص نشد، عکس رادیوگرافی قفسه سینه را تجویز می کند. رادیوگرافی قفسه سینه می تواند به پزشک کمک کند تا ببیند آیا کودک شما به ذات الریه مبتلا است. یا جسم خارجی را بلعیده است.
 • اکوکاردیوگرافی را تجویز می کند (اگرچه این اتفاق نادر است). این برای اندازه گیری تکانه های الکتریکی در قلب کودک شما استفاده می شود. (اگرچه مشکلات قلبی در کودکان بسیار نادر است، پزشک شما ممکن است بخواهد این آزمایش را فقط برای رد احتمال انجام دهد.)

هنگامی که پزشک علت درد را تشخیص داد، می تواند درمان مناسب را توصیه کند.

درد سینه در کودکان چگونه درمان می شود؟

باتوجه به علت، درمان درد قفسه سینه متفاوت است. اگر علت کوتوکندریت باشد، می‌توان از داروهای ضدالتهاب نسخه‌ای برای درمان درد استفاده کرد. معمولا کوتوکندریت پس از چند روز خودبه‌خود برطرف می‌شود، اما گاهی ممکن است هفته‌ها یا چند ماه طول بکشد.

اگر استرس به دلیل فشار مدرسه یا ضربه اخیر باعث درد قفسه سینه کودک شما می شود، مراجعه به مشاور یا قرار ملاقات با یک درمانگر شناختی رفتاری می تواند به کودک شما کمک کند تا با احساسات استرس زا خود مقابله کند.

اگر علت مربوط به قلب باشد، همانطور که در مورد پریکاردیت وجود دارد، باید توسط متخصص قلب کودکان درمان شود.

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *