۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

علت تپش قلب در زنان

علت تپش قلب ناگهانی در زنان چیست؟

آنچه می خوانید...
تپش قلب در زنان

تپش قلب علائم همه چیز است، از استرس کوتاه مدت یا طولانی مدت گرفته تا انواع آریتمی قلب (ضربان قلب نامنظم). تپش قلب به عنوان یک آگاهی عمومی یا افزایش یافته از ضربان قلب مشخص می شود، چه این ضربان خیلی سریع، خیلی آهسته یا نامنظم باشد. در بیشتر موارد، تپش قلب بی ضرر است و بدون درمان خود به خود برطرف می شود. اما در موارد دیگر، علت تپش قلب در زنان ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد.

علت تپش قلب در زنان

دلایل زیادی برای تپش قلب وجود دارد. تپش قلب، که گاهی اوقات ضربان قلب نامنظم یا تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) نامیده می‌شود، در زنان پیش یائسه و یائسه نیز شایع است. تپش قلب در دوران یائسگی می تواند نتیجه استرس یا گرگرفتگی باشد. آنها همچنین می توانند با سایر شرایط پزشکی مرتبط باشند:

 • مصرف کافئین، الکل و نیکوتین (عوامل سبک زندگی که می توانند باعث تپش قلب شوند)
 • تب
 • ریتم های نامنظم قلب، مانند فیبریلاسیون دهلیزی یا تاکی کاردی فوق بطنی (مشکلات قلبی)
 • پرکاری غده تیروئید (شرایط پزشکی که می تواند با تپش قلب مرتبط باشد)
 • داروها، از جمله داروهای استنشاقی آسم، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها و قرص های مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا، داروهایی که برای درمان غده تیروئید کم کار استفاده می شوند.
 • قند خون یا فشار خون پایین
 • کم آبی بدن
 • ورزش شدید

علت تپش قلب ناگهانی در زنان

آیا قلب شما به طور غیرمنتظره شروع به تپش می کند؟ یا احساس می کنید که به ضربان خود ادامه می دهد؟ به این احساسات تپش قلب می گویند. برای اکثر مردم، تپش قلب یک بار در ماه اتفاق می افتد. برخی دیگر روزانه ده‌ها مورد از این تپش‌های قلبی دارند، گاهی آنقدر قوی که احساس حمله قلبی می‌کنند. تپش قلب می تواند به طور ناگهانی ظاهر شود و به طور ناگهانی ناپدید شود. آنها می توانند با فعالیت ها، رویدادها یا احساسات خاصی مرتبط باشند. بعضی از افراد هنگام خواب متوجه می شوند که قلب شان یک جور دیگر ضربان می زند. دیگران، هنگامی که پس از خم شدن از جای خود بلند می شوند.

یکی از مفیدترین اطلاعات، داستان شما از احساس تپش قلب، دفعات ضربه زدن و زمان است. قبل از اینکه به بهترین متخصص قلب و عروق در تهران مراجعه کنید، به سوال های زیر جواب دهید:

 • هنگامی که تپش قلب دارید، نبض خود را بررسی کنید. ریتم قلب شما تند است یا کند؟ منظم یا نامنظم؟
 • وقتی ضربان قلب شما از بین می رود، آیا احساس سبکی سر، سرگیجه یا تنگی نفس می کنید یا درد قفسه سینه دارید؟
 • آیا شما اغلب هنگام بروز آنها همین کار را انجام می دهید؟
 • آیا تپش قلب شما ناگهان شروع و متوقف می شود یا به داخل و خارج از بین می رود؟

تپش قلب در زنان هنگام یائسگی

زنان در دوران پیش از یائسگی اغلب تپش قلب را گزارش می‌کنند – ضربان قلب نامنظم یا نبض تپنده که ممکن است باعث شود احساس کنند قلبشان درست از قفسه سینه‌شان می‌پرد. گاهی اوقات تپش قلب با گرگرفتگی یا اضطراب همراه است، اما اغلب اینطور نیست. در بسیاری از موارد، زنانی که از این علائم رنج می‌برند، به‌طور قابل‌توجهی نگران هستند و حتی ممکن است از پاسخ پزشک معمولی خود ناامید شوند. تپش قلب باید توسط ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما ارزیابی شود. البته، هرگونه ضربان نامنظم قلب مکرر، نیاز به ارزیابی کامل توسط پزشک شما و شاید مراجعه به متخصص قلب و عروق برای رد هرگونه ناهنجاری دارد.

هنگامی که آنها هر گونه بیماری زمینه ای جدی را رد کردند، اغلب به زنان گفته می شود که علائم آنها ناشی از استرس یا نوسانات هورمونی است.

غالب بودن استروژن ممکن است باعث آریتمی شود

یکی از علل تپش قلب در زنان ممکن است افزایش FSH (هورمون محرک فولیکول) باشد که همراه با یائسگی است، زیرا بدن تلاش زیادی برای تحریک تخمک گذاری دارد.

یکی از دلایل تپش قلب ممکن است افزایش FSH (هورمون محرک فولیکول) باشد که همراه با یائسگی است، زیرا بدن تلاش زیادی برای تحریک تخمک گذاری می کند. غلبه استروژن و کمبود پروژسترون که در دوران پیش از یائسگی رایج است احتمالاً به این سناریو اضافه می شود.

در یک چرخه قاعدگی طبیعی استروژن شروع به افزایش قابل توجهی در 14 روز اول چرخه می کند. پس از تخمک گذاری، پروژسترون افزایش می یابد تا به آماده سازی رحم برای بارداری احتمالی کمک کند. پروژسترون اثر آرام بخش دارد و به متابولیسم استروژن کمک می کند. اما در دوران پیش از یائسگی، چرخه‌های بیشتری داریم که در آن تخمک‌گذاری نمی‌کنیم، بنابراین سطح پروژسترون پایین می‌ماند و منجر به غلبه استروژن می‌شود.

برای برخی از زنان تپش قلب یکی از علائم اصلی یا اولیه قبل از یائسگی و این کمبود پروژسترون است.

بازگرداندن تعادل هورمونی اغلب تپش قلب را تسکین می دهد

هنگامی که عدم تعادل هورمونی را که زمینه ساز علائمی مانند تپش قلب است، درک کنید، می توانید ببینید که چگونه روش های طبیعی اغلب موفق ترین هستند.  رویکرد طبیعی این است که از بدن خود حمایت بیشتری کنید و در عین حال تلاش کنید تا خواسته هایی که از بدن خود دارید را کاهش دهید. از یک برنامه جامع مکمل های غذایی، تغییرات رژیم غذایی و کاهش استرس پیروی کنید. حمایت ملایم غدد درون ریز نیز ممکن است مفید باشد.

تپش قلب در زنان به دلیل استرس

به همان اندازه که میزان استرس مهم است گاه به گاه یا بی وقفه بودن آن نیز اهمیت دارد. بدن انسان به سادگی برای استرس دائمی طراحی نشده است. هنگامی که این اتفاق می افتد، توانایی ما برای مقابله با استرس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، وضعیتی که به عنوان خستگی آدرنال شناخته می شود.

اگر منابع استرس زندگی خود را فهرست کنید، ممکن است متوجه شوید که بیشتر آن استرس دائمی است. اکنون به نظر می رسد هنجار زنان در همه جهات “بیشینه سازی” باشد. اکثر ما کار می کنیم و محل کار سخت تر شده است. بیشتر ما بچه ها را بزرگ می کنیم و به مراقبت از والدین مسن کمک می کنیم. ما اغلب مسائلی در رابطه داریم که باعث ایجاد استرس نیز می شود. و ما مشروط شده‌ایم که خود را در آخرین جایگاه در فهرست اولویت‌ها قرار دهیم.

علت تپش قلب در زنان باردار

بارداری تغییرات جسمی و روانی زیادی را به همراه دارد. علاوه بر موارد واضح، مانند شکم در حال رشد، بسیاری دیگر وجود دارند که کمتر قابل توجه هستند. حجم خون بدن در مدت زمان بارداری افزایش می یابد. این خون اضافی منجر به ضربان قلب می شود که حدود 25 درصد سریعتر از حد طبیعی است. ضربان قلب سریعتر می تواند باعث تپش قلب شود. اینها احساس می کنند که قلب شما به شدت تند می زند یا می تپد. گاهی اوقات فشار اضافی روی قلب می تواند باعث تپش قلب شود. تپش قلب در دوران بارداری می تواند طبیعی و بی ضرر باشد. اما همیشه این احتمال وجود دارد که آنها به این معنی باشند که شما یک بیماری زمینه ای جدی تری دارید.

نکاتی برای کاهش تپش قلب در دوران بارداری

 • ممکن است هنگام استراحت یا کار در دوران بارداری تپش قلب را تجربه کنید و بدون شک استرس و حتی نگرانی از اینکه مشکلی پیش آمده باشد خواهید داشت. اما با انجام اقدامات ساده می توانید تپش قلب را کنترل کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید به راحتی آنها را برای کاهش علائم تپش قلب در دوران بارداری تطبیق دهید:
 • اگر استراحت کافی داشته باشید، تپش قلب شما باید کاهش یابد. راحت باشید و روی تخت خود دراز بکشید و چرت کوتاهی بزنید. شما احساس بهتری خواهید داشت.
 • بارداری می تواند شما را مستعد کم آبی کند، که می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. بنابراین، با نوشیدن مقدار زیادی آب و سایر مایعات، هیدراته بمانید و از کم آبی بدن خودداری کنید.
 • برای هر زن باردار بسیار رایج است که در دوران بارداری دچار نوسانات خلقی یا احساساتی شود. این می تواند استرس را تحریک کند و منجر به افزایش ضربان قلب شود.
 • نوشیدن قهوه، چای و سایر نوشیدنی های کافئین دار می تواند باعث افزایش ضربان قلب در دوران بارداری شود. پس در مصرف این نوشیدنی ها رعایت کنید.
 • بهترین راه برای کنترل تپش قلب، گرفتن دوش آب سرد است. آب سرد ضربان قلب شما را عادی می کند و باعث می شود احساس بهتر و آرامش بیشتری داشته باشید.
 • مانور والسالوا یک تکنیک تنفسی است که اگر قلب شما خیلی سریع می‌تپد، می‌تواند به بازیابی ریتم طبیعی قلب کمک کند.

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *