۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

ارتباط تنگی نفس و مشکلات قلبی

تنگی نفس نشان دهنده مشکلات قلبی!

آنچه می خوانید...
تنگی نفس و مشکلات قلبی

شما هزاران بار در روز نفس می‌کشید و بیرون می‌دهید و به ندرت به آن فکر می‌کنید – تا زمانی که احساس سختی پیدا کند. مشکلات تنفسی ممکن است به دلایل زیادی مانند عدم تناسب اندام، احتقان، تب یا آسم رخ دهد. اما بسیاری از مشکلات قلبی مختلف می توانند منجر به تنگی نفس شوند. ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی در طول زمان اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است فقط در حین فعالیت بدنی یا در موقعیت های استرس زا رخ دهد. هرگز نباید تنگی نفس بدون دلیل را نادیده بگیرید، زیرا ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای جدی باشد. اگر دچار تنگی نفس شدید، لطفا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

مشکل قلبی و تنگی نفس

اگر نگرانی هایی در مورد سلامت قلب دارید، مراجعه به بهترین متخصص قلب و عروق بسیار مهم است. علائم بیماری قلبی طیف گسترده ای دارد و برای شناسایی و درمان مشکلات به یک ارزیابی جامع نیاز است. تنگی نفس غیر قابل توضیح ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی در ساختار یا عملکرد قلب شما باشد. در زیر لیستی از بیماری های قلبی بالقوه جدی تشخیص داده شده است که ممکن است با تنگی نفس ظاهر شوند.

بیماری عروق کرونر

دو شریان کرونری اصلی، شریان کرونر اصلی چپ و راست، خون را به قلب می‌رسانند. این شریان ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند که منجر به شرایط جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی شود. بیماری عروق کرونر (CAD) شایع ترین نوع بیماری قلبی است، زمانی که تجمع پلاک در دیواره عروق کرونر منجر به باریک شدن و در نهایت انسداد این عروق می شود، ایجاد می شود.

این رسوبات چربی غنی از کلسترول (پلاک) باعث کاهش جریان خون به عضله قلب می شود که منجر به وضعیتی به نام آنژین می شود و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. علائم ممکن است تا زمانی که جریان خون کاهش پیدا نکند ظاهر نشوند.

تنگی نفس، به خصوص در حین فعالیت، ممکن است یک تظاهرات غیر معمول آنژین باشد. همچنین ممکن است به دلیل CAD زمینه ای باشد.

حمله قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که عضله قلب خون اکسیژن دار و مواد مغذی کافی برای عملکرد صحیح دریافت نمی کند. متاسفانه، ممکن است تا زمانی که دچار حمله قلبی نشوید، هیچ علامتی از CAD نداشته باشید. این امر ایجاد یک رابطه قوی و مشارکتی با ارائه دهنده خود و برنامه ریزی معاینات توصیه شده برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری قلبی را ضروری می کند. این امر به ویژه در صورت داشتن عوامل خطر برای CAD صادق است. این عوامل شامل فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا، سیگار کشیدن و سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر است.

در حالی که درد قفسه سینه شایع ترین علامت حمله قلبی است، بیماران به ویژه زنان ممکن است عمدتا با تنگی نفس و تشدید خستگی ظاهر شوند. ممکن است پس از حداقل فعالیت متوجه کاهش انرژی یا تنگی نفس شوید که آن را به افزایش سن، کمبود فعالیت بدنی یا افزایش وزن نسبت دهید. اما اینها ممکن است نشانه های اولیه بیماری قلبی یا حمله قلبی باشد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی وضعیتی است که در آن قلب قادر به پمپاژ خون کافی برای رفع نیاز بدن به خون، اکسیژن و سایر مواد مغذی نیست. این کار توسط عضله قلب بیمار ایجاد می شود که برای پمپاژ خون کافی به بدن بسیار ضعیف است. (به آن (نارسایی قلبی با کسر جهشی کاهش یافته می گویند). یا یک عضله قلب ضخیم و سفت که به اندازه کافی شل نمی‌شود تا پر از خون شود. (نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده).

تنگی نفس شایع ترین علامت نارسایی قلبی است. این یک احساس ناراحت کننده است که ممکن است باعث شود شما احساس خفگی کنید، تنگی نفس در ابتدا با تلاش رخ می دهد، اما ممکن است به تدریج بدتر شود و در نهایت در حالت استراحت در موارد شدید رخ دهد. معمولا با دراز کشیدن به پشت بدتر است. و بیماران گاهی اوقات از خواب بیدار می شوند و می نشینند تا نفس بکشند.

درمان نارسایی قلب بسیار اهمیت دارد. آزمایش‌هایی برای کمک به تعیین علت نارسایی قلبی و درمان‌هایی در دسترس هستند که نشان داده‌اند کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از نارسایی قلبی را کاهش می‌دهند.

آریتمی قلبی

اختلالات ریتم قلب، شرایطی که در آن قلب شما نامنظم، خارج از مرحله، خیلی سریع یا خیلی کند می‌زند، ممکن است همراه با تنگی نفس باشد. این شرایط معمولا به راحتی شناسایی می شوند و می توانند با موفقیت درمان شوند و در برخی موارد درمان شوند که منجر به رفع کامل علائم می شود. پزشک ممکن است ابتدا در طول یک معاینه فیزیکی معمول متوجه آریتمی شود. آریتمی ممکن است نشانه یک وضعیت بی ضرر یا چیزی جدی تر باشد. علائم شایع مانند تنگی نفس و سرگیجه نیاز به ارزیابی دقیق توسط متخصص دارد.

پریکاردیت

پریکارد دارای دو لایه نازک بافتی است که قلب را احاطه کرده است و التهاب بافت را پریکاردیت می نامند. اگر پریکاردیت دارید، ممکن است درد قفسه سینه و تنگی نفس را تجربه کنید. عفونت های ویروسی و اختلالات خود ایمنی می توانند باعث پریکاردیت شوند. پریکاردیت به طور معمول خود به خود برطرف می شود، اما ممکن است شدید باشد یا مزمن شود، شناسایی و درمان علت زمینه ای مهم است.

علائم تنگی نفس قلبی

تنگی نفس یک علامت رایج برای بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی است. شما باید تنفس خود را کنترل کنید و از هر گونه تغییر آگاه باشید. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که در عرض چند روز یا چند هفته، مسافتی که می‌توانید پیش از بروز تنگی نفس طی کنید، کاهش یافته است. همچنین ممکن است متوجه تنگی نفس فزاینده در شب و در حالی که صاف دراز کشیده اید، شوید. ممکن است به بالش های بیشتری نیاز داشته باشید تا سر خود را برای تنفس راحت تر بالا نگه دارید.

تنگی نفس به این دلیل اتفاق می‌افتد که خون در بدن در رگ‌های خونی که خون را از ریه‌ها به قلب باز می‌گرداند، برگشت می‌کند، زیرا قلب به طور موثر خون را به بیرون از قلب پمپ نمی‌کند. این باعث نشت مایع به ریه ها می شود که به آن احتقان نیز می گویند.

نتیجه گیری

در حالی که بیشتر مردم می دانند که درد قفسه سینه می تواند نشان دهنده وجود بیماری قلبی باشد. کمتر شناخته شده است که تنگی نفس نیز می تواند یک علامت جدی قلبی باشد. اکنون، محققان دریافته‌اند که بیماران مبتلا به تنگی نفس نسبت به بیماران بدون علائم و حتی نسبت به بیمارانی که درد قلبی معمولی دارند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند. تنگی نفس پیش بینی کننده مهمی برای مرگ ناشی از علل قلبی و همچنین مرگ به هر علتی است.

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

یک پاسخ

  1. احساس تنگی نفس حین ورزش مورد عادی هست ؟و یا نه باید ویزیت انجام بشه ؟ بعضی مواقع تپش قلب ناگهانی هم رخ میده …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *