۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

تست ورزش

تست ورزش

آنچه می خوانید...

تست استرس که تست استرس ورزشی نیز نامیده می شود، نشان می دهد که قلب در طول فعالیت بدنی چگونه کار می کند. از آنجایی که ورزش باعث ضربان قلب قوی‌تر و تسریع پمپاژ خون می شود، تست ورزش می‌تواند مشکلات مربوط به جریان خون در قلب بیمار را نشان دهد.

تست ورزش معمولاً شامل راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت می باشد، در حالی که ضربان قلب، فشار خون و تنفس بیمار کنترل می شود. در مطلبی دیگر می تواند درباره بیماری عروق کرونر قلبی بخوانید.

اگر علائم اولیه فرد مراجعه کننده به بیماری عروق کرونر یا ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی) شبیه باشد، پزشک ممکن است انجام تست ورزش را توصیه کند.

تست ورزش می تواند در موارد زیر به بیمار کمک کند:

*درمورد نحوه درمان تصمیمات درست اتخاذ کند

*تعیین میزان اثر بخشی درمان قلب

*تشخیص شدت بیماری قلبی

علت انجام تست ورزش

پزشک ممکن است این تست را به دلایل زیر به بیمار توصیه کند:

در صورت تشخیص بیماری عروق کرونر: سرخرگ‌های کرونری از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت، سرخرگ اصلی بدن است که از بطن چپ، خون، اکسیژن و مواد مغذی قلب هر فرد را تامین می کند. بیماری عروق کرونر زمانی ایجاد می شود که این شریان ها آسیب ببینند یا بیمار شوند – معمولاً به دلیل تجمع رسوبات حاوی کلسترول و پلاکهای خونی((مواد فیبر مانند یا چرب که رگ ها را می گیرد))

در صورت تشخیص آریتمی: آریتمی می تواند باعث شود که قلب بیمار خیلی سریع، خیلی آهسته یا نامنظم بزند.

کمک به درمان اختلالات قلبی: اگر قبلاً بیماری قلبی برای فرد تشخیص داده شده باشد، تست ورزش می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا درمان فعلی بیمار مؤثر عمل کرده است یا خیر. نتایج آزمایش همچنین به پزشک کمک می کند تا بهترین درمان را برای بیمار انتخاب کند. دراره درمان آمبولی ریه بخوانید.

کمک به تشخیص دقیق تر قبل از جراحی: پزشک ممکن است از تست ورزش برای مشخص کردن بهترین زمان جراحی (مانند تعویض دریچه یا پیوند قلب) استفاده کند.

اگر تست ورزشی علائم و نشانه‌های فرد را مشخص نکند، پزشک ممکن است تست ورزش با تصویربرداری مانند اکوکاردیوگرافی(اکوی قلب) را توصیه کند.

خطرات

تست ورزش به طور کلی بی خطر است و احتمال بروز عوارض در آن نادر است. عوارض احتمالی تست ورزش عبارتند از:

افت فشارخون: فشار خون بیمار ممکن است در حین انجام تست ورزش یا بلافاصله پس از آن کاهش یابد و احتمالاً باعث سرگیجه یا ضعف در وی شود اما پس از توقف ورزش، انتظار می رود این مشکل برطرف گردد.

ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی): آریتمی هایی که در طول تست ورزش رخ می دهند معمولاً بلافاصله پس از توقف ورزش از بین می روند.

حمله قلبی (سکته قلبی): اگرچه بسیار نادر است، اما ممکن است تست ورزش باعث حمله قلبی شود.

نحوه مهیا شدن برای تست ورزش

پزشک به بیمار خواهد گفت که چگونه برای تست ورزش خود را آماده کند.

غذا و داروها

ممکن است از بیمار خواسته شود که برای مدتی قبل از تست ورزش، از خوردن غذا، نوشیدن مایعات محرک و کافئین دار (همچون قهوه و چای) و استعمال دخانیات بپرهیزد.

بیمار بایستی حتما از پزشک جویا شود که آیا ادامه مصرف تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه قبل از آزمایش برای وی بی خطر است یا خیر چون برخی از داروها(مثل ایندرال(یا پروپرانولول) و متورال) ممکن است با تست ورزش تداخل داشته باشند. آیا درباره آنژین واریانت قلبی می دانید. بیشتر بخوانید.

اگر بیمار از اسپری برای آسم یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می‌کند، بایستی مطمئن شود که پزشک در جریان استفاده وی از اسپری تنفسی استنشاقی می باشد.

پوشاک و وسایل شخصی

فرد باید لباس راحت و کفش پیاده روی بپوشد و یا همراه خود ببرد

در  حین تست ورزش

معمولاً زمان آماده‌سازی و زمانی که برای انجام تست نیاز است حدودا یک ساعت طول می‌کشد. اما زمانی که از بیمار تست ورزش میگیرند حدود 15 دقیقه می باشد.  در این تست معمولاً بیمار روی تردمیل راه می رود یا روی دوچرخه ثابت پدال می زند در بیمارانی که توانایی انجام این تست را به دلایل مختلف از جمله مشکلاتی در مفاصل و یا سن بالا ندارند طبق نظر پزشک متخصص باید از شیوه های جایگزین مثل تست استرس دارویی استفاده شود، که در این تست پزشک به وسیله دارو فعالیت قلب را افزایش میدهد ، دقیقا مانند حالتی که فرد ورزش می کند و سپس پزشک فعالیت قلب و وضعیت عروق کرونر را بررسی میکند .

قبل از تست ورزش

پزشک در مورد سابقه پزشکی بیمار و اینکه چند وقت یکبار و در چه سطحی ورزش می کند، سؤالاتی می پرسد. همچنین قلب و ریه های بیمار را قبل از انجام تست معاینه میکند.

روند انجام تست ورزش

یک پرستار یا تکنسین تکه های چسبنده (الکترود) را روی سینه، پاها و بازوهای بیمار قرار می دهد(ممکن است لازم باشد بیمار موهای بدن را برای انجام راحت تر تست، بتراشد.) همچنین یک دستگاه فشار خون را به بازو و یک مانیتور پالس به انگشت یا قسمت دیگر بدن بیمار وصل می کند.

احتمالاً بیمار روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش می‌کند و فعالیت خود را به آرامی شروع می‌کند. با ادامه تست، تمرین سخت تر می شود ضمنا برای حفظ تعادل بیمار می تواند از نرده روی تردمیل استفاده کند.

تا زمانی که ضربان قلب بیمار به سطح مورد نظر برسد یا تا زمانی که علائم و نشانه هایی داشته باشد که اجازه ادامه دادن به فرد را نمی دهند، باید به ورزش ادامه دهد. این علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد قفسه سینه متوسط ​​تا شدید
  • تنگی نفس شدید
  • فشار خون بالا یا پایین بصورت غیر طبیعی
  • ریتم غیر طبیعی قلب
  • سرگیجه
  • خستگی
  • تغییرات خاص در نوار قلب

بیمار بایستی با پزشک در مورد مشکلات حین انجام تست ورزش صحبت کند و در صورت وجود هر گونه نگرانی و ناراحتی، آزمایش توسط پزشک متوقف می شود.

بیمار بهتر است بعد از تست ورزش مدتی استراحت کند سپس به انجام فعالیتهای روزمره خود بپردازد.

بعداز انجام تست دوش آب گرم منجر به افت فشارخون می شود، بنابر این بیمار باید از انجام آن پرهیز کند.

نتایج حاصل از انجام تست ورزش

اگر اطلاعات جمع‌آوری‌شده در طول تست ورزش نشان می‌دهد که عملکرد قلب فرد مراجعه کننده طبیعی است، احتمالا نیازی به آزمایش‌های بیشتری نباشد.

با این حال، اگر نتایج طبیعی باشد و علائم فرد همچنان بدتر شود، ممکن است پزشک اکوی قلبی توصیه کند. این تست‌ها دقیق‌تر هستند و اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قلب ارائه می‌دهند، اما هزینه بیشتری دارند.

اگر نتایج تست ورزش بیمار نشان می دهد که فرد به بیماری عروق کرونر یا آریتمی مبتلاست، پزشک از این اطلاعات برای تهیه یک برنامه درمانی متناسب با مشکل بیمار استفاده می کند، همچنین بیمار ممکن است نیاز به آنژیوگرافی عروق کرونر داشته باشد.

در انتها سوالات خود را از دکتر یاسمین افسری متخصص قلب و عروق بپرسید.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/stress-test/about/pac-20385234#:~:text=A%20stress%20test%20usually%20involves,mimics%20the%20effects%20of%20exercise

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *