۲۶۶۴۴۰۵۳ ۰۲۱

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، کوچه صادقیان، ساختمان پزشکان پارس

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی روشی برای دیدن تصاویر قلب!

آنچه می خوانید...

اکوکاردیوگرافی چیست؟

یکی از روش های غیر تهاجمی و بی نظیری که برای تصویربرداری از اجزاء قلب و تعیین کردن سرعت جریان خون قلب مورد استفاده قرار می گیرد اکوکاردیوگرافی می باشد. پزشک با استفاده از این روش می تواند نمای بسیار دقیق از دیواره های قلبی و دریچه های قلب به دست بیاورد. یکی از مهمترین مزیت های این روش غیر تهاجمی بودن آن است.

در روش اکوکاردیوگرافی ترنسدیوسر امواج اولتراسوند را به سمت قلب می فرستد و بعد به شکل دریافت کننده عمل می کند و منتظر سیگنال های موج برگشتی از فضای داخل قلبی می ماند. بر اساس اطلاعاتی که مورد نیاز پزشکی می باشد امکان دارد که یکی از انواع روش های این اکوی قلب برای بیمار تجویز گردد. پزشک بعد از معاینه کردن بیمار بر اساس نوع بیماری روش خاصی از اکوی قلب را تجویز خواهد کرد.بر همین اساس پزشک اطلاعاتی که مربوط به این اکوی قلب می باشد را به بیمار ارائه می دهد.

دلایل انجام دادن اکوکاردیوگرافی

پزشک به دلایل متنوعی یکی از روش های متنوع این اکو قلب را برای بیمار تجویز می کند. برخی از این دلایل عبارت است از :

1.  پزشک برای بررسی کردن هر یک از مشکلات احتمالی درون حفره های قلب و دریچه های قلب این روش را تجویز می‌ کند.

2.  پزشک با استفاده از این روش بررسی می کند که آیا مشکلات قلبی موجب تنگی نفس یا درد قفسه سینه شده است یا مشکل غیر قلبی مطرح می باشد.

3.  تشخیص دادن نقایص مادرزادی که در قلب بیمار وجود دارد با استفاده از این اکو انجام پذیر است.

شما باید به خوبی بدانید که هر یک از انواع روش های مربوط به اکوی قلب برای تشخیص دادن مشکلات مربوط به قلب بیمار دارای روش ها و قوانین خاصی می باشند.

اکوکاردیوگرافی

در مقاله ای دیگر می توانید درباره فشار خون مطالب بیشتری بخوانید.

انواع اکوکاردیوگرافی

اساس اکوکاردیوگرافی امواج صوتی می باشد که برای تصویر برداری از آن استفاده میشود. هیچ نوع اشعه یا موج خطرناک در این روش وجود ندارد و به فرد انتقال پیدا نخواهد کرد. پزشک برای تشخیص دادن مشکلات بسیار معمولی این روش را تجویز می ‌کند.

این اکوی قلب دارای روش های متنوعی است که هر یک از آنها برای تشخیص بیماری خاصی انجام می شوند. پزشک باید تعیین کند که کدام روش مورد استفاده قرار گیرد تا بیماری فرد را تشخیص دهد. انواع این اکوی قلب عبارت است از :

  • اکوی دو بعدی تصویر بسیار دقیق از آناتومی قلب را به پزشک ارائه می دهد. پزشک این روش را برای اندازه‌گیری کردن اندازه قلب و اجزاء قلب مورد استفاده قرار می دهد. در واقع شما باید بدانید که قدرت عضلانی قلب به وسیله این روش قابل ارزیابی خواهد بود. توانایی بطن چپ در فرستادن خون به وسیله این روش به خوبی ارزیابی می‌ گردد.
  •  یکی دیگر از روش ‌های اکوی قلب اکوی داپلر است که از این روش برای تشخیص دادن اندازه گیری و جهت سرعت جریان خون استفاده می‌ کنند. در این روش تصاویر رنگی که آبی و قرمز هستند ایجاد می ‌گردد. به‌ طور کلی باید بدانید که این روش به عنوان یکی از روش‌ های دقیق برای ارزیابی ناهنجاری های مربوط به قلب که به  صورت مادرزادی به وجود آمده است شناخته می شود. تمامی اختلالات دریچه ای که مربوط به تنگ و یا گشاد بودن دریچه قلب است با استفاده از این روش تعیین می شود.

اکوی مری

 جهت تشخیص دادن مشکلات قلبی به صورت دقیق در بعضی از مواقع این اکو را از طریق مری انجام می‌ دهند. شما باید بدانید با توجه به مجاورت قلب و مری تصاویر بسیار دقیق از قلب به دست خواهد آمد. هر یک از اختلالات مربوط به دریچه های مصنوعی و توده ‌های دهلیز چپ و غیره با استفاده از این روش نشان داده می شود.

مراقبت های قبلی از اکوکاردیوگرافی

بیمار پیش از اینکه این اکوی قلب را انجام دهد باید مراقبت هایی را که پزشک پیش از انجام اکو بیان می دارد را در نظر داشته باشد. برخی از مراقبت هایی که مربوط به قبل از اکو است و ضروری می باشد را بیمار باید بشناسد. بسیاری از افراد بر این باور هستند که قبل از انجام اکو باید خوردن و نوشیدن خود را محدود به غذاها و نوشیدنی های خاص نمایند. در واقع شما باید بدانید که مصرف انواع نوشیدنی ها و خوردنی ها را نیازی نیست که منع نمایید.

مصرف داروهای تان را هم می توانید به صورت معمول انجام دهید. البته اگر شما بخواهید انجام اکوی قلب را از طریق مری انجام دهید پزشک توصیه می کند که چندین ساعت پیش از انجام اکو هیچ خوراکی میل نکنید. در صورتی که شما می‌خواهید این اکوی قلب را انجام دهید باید دقت داشته باشید که بعد از آن نباید به هیچ عنوان رانندگی کنید. آن دسته از داروهایی که زمان اکوی قلب برای بیمار تزریق می گردد آرامش بخش هستند. بر همین اساس باید بدون رانندگی کردن به منزل خود برگردید.

اینستاگرام دکتر افسری

مراحل انجام اکوکاردیوگرافی

اکو به طور معمول بدون درد و کمتر از یک ساعت انجام خواهد شد. اما اگر اکو از قسمت مری انجام گردد امکان دارد که چندین ساعت طول بکشد و شما تحت نظر پزشک قرار بگیرید. برای انجام دادن این اکوی قلب پزشک از شما درخواست می کند که بالا تنه خود را از پوشش لباس خارج نمایید و روی تخت دراز بکشید. دستیار پزشک تمامی الکترودهای مربوط به اکوی قلب را به بدن شما وصل می‌ کند. پزشک سطح مبدل را با استفاده از یک ژل آغشته می سازد تا امواج صوتی به بهترین نحو ممکن دریافت و انتقال داده شوند.

 پزشک این مبدل را به جلو و عقب حرکت می ‌دهد تا تصویری که از قلب شما ارائه داده می ‌شود ثبت گردد. امکان دارد شما صدایی بشنوید که این صدا طبیعی است. پزشک از شما درخواست می کند که به صورت خاص نفس بکشید یا به سمت چپ خود مایل گردید. در صورتی که انجام اکوی قلب از طریق مری باشد پزشک گلو را با اسپری لیدوکائین بی حس می کند. به بیمار داروی آرامبخش تزریق می گردد و لوله حاوی مبدل را به درون مری می فرستد تا تصاویری از قلب ثبت شود.

بیشتر بخوانید: آیا فنر زدن قلب باعث درمان بیماری های قلبی می شود؟

اکو قلب جنین

اکو جنین یک اسکن تخصصی و دقیق از قلب کودک شما است. این نوع اسکن به دنبال نقایص قلبی است. از هر 100 نوزاد، یک نوزاد دچار نقص قلبی است. این شایع ترین ناهنجاری است که یک نوزاد می تواند با آن متولد شود. در طول اسکن معمول آنومالی بین هفته 18 تا 21 بارداری، سونوگرافی باید به خوبی به قلب کودک شما نگاه کند.

اگر او چیزی را دید که فکر می کند نیاز به بررسی دقیق دارد، شما را برای اسکن اکو جنین معرفی می کند. قلب کودک شما در این مرحله کوچک است، بنابراین اگر فکر می کند جزئیات بیشتری لازم است، احتیاط می کند. در صورتی که برای اکو جنین ارجاع داده شوید، طبیعی است که احساس نگرانی کنید. مطمئن باشید که حتی اگر اسکن یک مشکل کوچک قلبی را نشان دهد، اغلب اوقات این موضوع در دراز مدت بر سلامت کودک شما تأثیر نمی گذارد.

دلایل انجام اکو قلب جنین

همچنین ممکن است برای اکو جنین ارجاع داده شوید اگر:

  • شما با نقص قلبی متولد شده اید یا قبلا نوزادی با نقص قلبی داشته اید.
  • مبتلا به دیابت هستید، زیرا این بدان معناست که احتمال داشتن نوزادی با نقص قلبی کمی بیشتر است.
  • داروهای خاصی مصرف می کنید که می توانند خطر مشکلات قلبی را افزایش دهند، مانند برخی از داروها برای صرع.
  • جنین شما در 11 هفته تا 14 هفته در پشت گردن مایع 3.5 میلی متری یا بیشتر (شفافیت گردن) دارد، اما به نظر می رسد کروموزوم های طبیعی دارد. نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز می تواند این موضوع را تایید کند.

خواندن جواب اکو قلب

اکوکاردیوگرافی به طور معمول در تشخیص، مدیریت و پیگیری بیماران مبتلا به هر گونه بیماری قلبی مشکوک یا شناخته شده استفاده می شود. یکی از پرکاربردترین تست های تشخیصی در قلب و عروق است. این می‌تواند اطلاعات مفیدی از جمله اندازه و شکل قلب (کمی‌سازی اندازه محفظه داخلی)، ظرفیت پمپاژ و محل و میزان آسیب بافتی را ارائه دهد. داشتن دانش و توانایی درک نتایج اکوکاردیوگرافی یک مهارت ارزشمند است.

نتایج اکو و عملکرد قلب

به عنوان مثال، آزمایش می تواند نشان دهد که آیا قلب بزرگ شده یا دیواره های ضخیم دارد. دیوارهای با ضخامت بیشتر از 1.5 سانتی متر غیر طبیعی در نظر گرفته می شوند. آنها ممکن است نشان دهنده فشار خون بالا و دریچه های ضعیف یا آسیب دیده باشند.

اکوکاردیوگرام همچنین می تواند اندازه گیری کند که آیا قلب شما خون کافی را در بدن پمپاژ می کند یا خیر. برون ده قلبی حجم خون پمپاژ شده در دقیقه است که میانگین آن در بزرگسالان 4.8 تا 6.5 لیتر است. اگر دیواره های قلب خیلی کم یا زیاد منقبض شوند، دیواره های قلب به درستی پمپاژ نمی کنند. این ممکن است نشان دهنده یک حمله قلبی قبلی یا بیماری قلبی باشد.

خواندن جواب اکو قلب

نتایج اکو شما همچنین نشان می دهد که آیا دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند یا خیر. اگر چنین است، جریان خون طبیعی است. پزشک همچنین از تصویر کلی قلب برای بررسی نقایص ساختاری استفاده می کند. نقص ها شامل منافذ بین اتاقک ها، گذرگاه های بین رگ های خونی و نقایص قلب جنین است.

هزینه اکو قلب

بسته به نوع اکوکاردیوگرافی که انجام می شود، مکانی که برای انجام این روش انتخاب می‌کنید و اینکه آیا خدمات اضافی دریافت می کنید یا خیر، اکوکاردیوگرافی می تواند متغیر باشد. هنگام انجام اکو از طریق مری یا اکو استرس، به دلیل پیچیده تر بودن  انجام تست، هزینه بیشتری باید پرداخت کرد.

اکثر شرکت های بیمه هزینه انجام اکوکاردیوگرام را جبران می کنند. معمولا هنگامی که یک متخصص قلب و عروق برای تشخیص یا درمان بیماری قلبی درخواست اکوکاردیوگرافی می‌کند، بسته به طرح بیمه شما، این روش به طور خودکار قابل بازپرداخت است. اگر به طور کامل پوشش داده نشود، بسیاری از شرکت های بیمه بخشی از هزینه ها را پوشش می دهند. کاملا ضروری است که اگر بیمه دارید قبل از انجام هر عملی با جزئیات طرح خاص خود آشنا باشید. حتما از قبل تحقیق کنید یا با شرکت تماس بگیرید، زیرا سیاست های پوشش دائما در حال تغییر هستند.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر یاسمین افسری متخصص قلب و عروق در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر یاسمین افسری

متخصص بیماری های قلب و عروق
بورد تخصصی
آنژیوگرافی - اکوکاردیوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *